جت کار

همرسان کسب و کارهای ساختمانی

سقف یوبوت - قسمت دوم

قالب یوبوت چیست؟

در قسمت قبلی این مقاله در خصوص سقف های یوبوت توضیحاتی داده شد و حالا در این مقاله توضیحات تکمیلی را ملاحظه می کنید.

قالب هایی که در بازار برای سقف یوبوت موجود هستند در چهار دسته، قالب یوبوت تک، قالب یوبوت دوبل، قالب یوبوت اصلاح شده، قالب یوبوت پلی استایرن تقسیم بندی می شوند که این قالب ها در مقاله ای جداگانه (انواع قالب های یوبوت) مورد بررسی قرار گرفته اند.

آیا می دانید با اضافه شدن به هلدینگ جتکار می توانید خدمات و محصولات خود را به سازندگان در سطح کشور ارائه نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تماس 09362286076 تماس بگیرید.

هدف و عملکرد قالب های سقف یوبوت

همانطور که در قسمت قبلی این مقاله گفته شد قالب های یوبوت در داخل دال های بتنی، ایجاد حفره های خالی در دال و بتن ناکارآمد در میان آن را حذف می نمایند. این کار باعث سبک تر شدن دال، امکان پوشش دهانه های بزرگتر به دلیل ضخامت و در این سقف نیز سختی زیادی که از دال مورد انتظار است بدست می آید.

هیچکدام از این چهار نوع  قالبی که معرفی شد نقش سازه ای ندارند و فقط وظیفه حذف بتن و ایجاد حفره در داخل بتن را دارند و پس از گیرش بتن، عملا دیگر کارایی ندارند. با توجه به اینکه این قالب ها در داخل سقف می مانند به آن ها قالب های ماندگار هم می گویند.

کاربرد سقف های کوبیاکس و یوبوت چیست؟

در مقاله ای به طور اختصاصی به موضوع سقف های کوبیاکس پرداخته ایم و می دانیم که سقف های کوبیاکس و یوبوت یکی از بهترین سیستم های سقف هستند که این روزها هم در ایران بسیار رایج شده اند. این نوع سقف از لحاظ سازه ای شبیه به دال دوطرفه است که البته تفاوت هایی با آن دارد.

پروژه های در حال اجرای هلدینگ ساختمانی جتکار در حوزه اجرای سقف یوبوت را می توانید از اینجا ملاحظه کنید. (بر روی متن کلیک کنید)

یوبوت محصولی پلیمری با پایه پلی پروپلین است، که با هدف سبک سازی دال ها در سقف و پی های گسترده بتنی طراحی شده است. دال یوبوت از نوع دال های مجوف متشکل از تیرچه های عمود بر هم می باشد، و بار را به صورت دوطرفه منتقل می کند.

امتیازات یوبوت چیست؟

1-‌ دال مجوف باعث بهبود عملکرد لرزه ای ساختمان می شود.

2- تعداد ستون ها در سیستم سقف یوبوت کاهش می یابد.

3- در سقف های اجرا شده با این سیستم رفتار صوتی و نیز انتقال صوت کمتر محقق می شود.

4- در این سیستم امکان ستون گذاری به صورت نامنظم وجود دارد.

5- چیدن قالب ها با توجه به نقشه های اجرایی

6- ضد حریق شدن ساختمان

7- بازکردن قالب های کف

8- افزایش تعداد طبقات

9- کاهش وزن بار کلی ساختمان بر روی ستون ها و فنداسیون

10- ایجاد ستون های قارچی شکل با قابلیت ضخیم نبودن و حجم کمتر

مقایسه سقف یوبوت با سقف دال و تیر

1-‎‏‌ دال مجوف یوبوت و سقف دال و تیر، هر دو توانایی اجرای سازه با دهانه بلند را دارا هستند. در سیستم یوبوت، قالب بندی سقف همانند قالب بندی دال تخت بوده و غالبا تیرهای داخلی سقف حذف می شود، در صورتی که در سقف تیر دال به دلیل وجود تیرها و تیرچه های آویزدار، علاوه بر افزایش حجم و هزینه های قالب بندی، اجرا را نیز با مشکل مواجه کرده و از سرعت اجرا می کاهد و در نهایت نیز باید زیر سقف حتما با سقف کاذب پوشانده شود.

در اینجا می توانید نمونه ای از پروفایل هایی که به همکارانمان در سایت جتکار ارائه می کنیم را ملاحظه کنید. برای تماشای پروفایل شرکت چکاد بام اینجا را کلیک کنید.

2-‌ به لحاظ اقتصادی یوبوت و سقف دال و تیر تقریبا در اجرا هزینه ای برابر دارند ولی با در نظر گرفتن هزینه اجرای سقف کاذب، هزینه فضای غیرمفید به دلیل آویز تیرها و نیز هزینه اجرای تاسیسات زیر سقف های دال و تیر، در مجموع هزینه سقف یوبوت بسیار کمتر خواهد شد.

3- ‏ سقف یوبوت به دلیل داشتن حفره های هوایی میانی در برابر انتقال صدا، و نیز جلوگیری از گسترش آتش، عملکرد بسیار مطلوبی دارد.

 

هلدینگ جتکار چگونه خدمات ارائه می کند؟

هلدینگ جتکار به منظور توسعه ساختمان سازی صحیح، با ایده ای خاص، فعالان حوزه های مختلف از مشاغل ساختمانی و تامین کنندگان مصالح ساختمانی را گرد هم آورده تا شما به راحتی بتوانید در سایت منصوب به این هلدینگ سوابق کاری همکاران ما را به صورت فیلم، عکس و فایل های PDF، متعلق به هر پروژه را به طور کامل ملاحظه کنید.

سایت جتکار امکانی را برای کارفرمایان گرامی فراهم می کند تا بتوانند از وضعیت ساختمان های در حال ساخت خود نیز مستندات تهیه کنند و آن را در سایت جتکار بارگذاری کنند و از آن به عنوان رزومه کاری خود بهره برداری کنند، لذا تمامی کارفرمایانی که با این گروه همکاری می نمایند این امکان به رایگان به آن ها ارائه می شود.

با کلیک بر روی این قسمت می توانید نمونه ای از پروفایل هایی که به کاربرانمان تعلق می گیرد را ملاحظه کنید.