جت کار

همرسان کسب و کارهای ساختمانی

تیرچه بتنی

تیرچه بتنی

تیرچه بتنی عضو پیش ساخته ای است متشکل از بتن و آرماتورهای فولادی که با قرارگیری بلوک ها (پلی استایرن) ما بین تیرچه ها به عنوان قالب و با بتن پوششی درجا ریخته شده ، مقطع مرکب T شکل مناسبی را تشکیل می دهند . تیرچه ها در دو نوع تیرچه خرپایی و تیرچه پیش تنیده تولید می شوند.

بسته به نوع و میزان بار زنده وارد بر سقف ، دهانه و فواصل تیرچه ، ابعاد تیرچه متفاوت می باشد. حداقل ضخامت بتن تیرچه ۴۰ میلی متر و حداقل عرض آن ۱۰۰ میلی متر است . میلگردهای کششی و فشاری اصلی ، آجدار و حداقل قطر آنها ۸ میلی متر میلگردهای مهاری از نوع ساده و حداقل قطر آنها ۶ میلی متر خواهد بود .

قبل از اینکه بتن تیرچه مقاومت نهایی خود را بدست آورد، وزن بلوک ها و بتن توسط تکیه گاه های موقت ( شمع بندی ) نگه داشته می شود و پس از رسیدن به مقاومت نهایی بتن ریخته شده ، تیرهای T شکل بتنی به هم چسبیده و مجاور هم ، لنگر خمشی حاصل از بارهای قائم سقف را تحمل می کنند و به تیرهای اصلی یا تکیه گاه ها منتقل می کنند.

آیا می دانید با اضافه شدن به هلدینگ جتکار می توانید خدمات و محصولات خود را به سازندگان در سطح کشور ارائه نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تماس 09362286076 تماس بگیرید.

تیرچه ها در سه مرحله تحت بارگذاری قرار می گیرند

مرحله اول: تیرچه ها بار وزن ناشی از خود را در زمان حمل و نقل تحمل می کنند.

مرحله دوم: تیرچه در زمان اجرای سقف و به تنهایی بار مرده ناشی از اجزای سقف ( وزن تیرچه ، بلوک و بتن پوششی درجا ) و همچنین بارهای حین اجرا را بین تکیه گاه های موقت ( شمع بندی ها ) تحمل می کند . این مرحله تا قبل از حصول مقاومت بتن ریخته شده می باشد.

ساخت تیرچه بتنی

مرحله سوم: این مرحله در تیرچه پس از حصول مقاومت بتن ریخته شده فرا می رسد. در این مرحله تکیه گاه های موقت برداشته شده و تیرچه به عنوان عضو کششی مقطع T شکل بار ناشی از بارهای مرده و زنده در هنگام بهره برداری را تحمل میکند .

در اینجا می توانید نمونه ای از پروفایل هایی که به همکارانمان در سایت جتکار ارائه می کنیم را ملاحظه کنید. برای تماشای پروفایل شرکت چکاد بام اینجا را کلیک کنید.

تیرچه پیش ساخته خرپایی چیست؟

این نوع تیرچه ها از خرپای فولادی و پاشنه بتنی تشکیل شده و بر دو نوع می باشند .

با قالب ماندگار ( قالب سفالی ) که آن را تیرچه کفشک دار یا فندوله دار نیز می نامند .
بدون قالب ماندگار

تیرچه پیش ساخته خرپایی برای تحمل مراحل سه گانه بارگذاری ذکر شده ، از اجزای زیر تشکیل شده است :

آرماتورهای کششی
آرماتورهای عرضی
آرماتور بالایی
بتن پاشنه تیرچه
آرماتورهای تقویتی
آرماتور کمکی اتصال

الزامات سقف تیرچه و بلوک

آرماتور کششی

درمرحله اول بارگذاری تیرچه ، آرماتور زیرین خرپا به عنوان عضو کششی خرپای تیرچه باید قادر به تحمل نیروی کششی ( حاصل از لنگر خمشی ) ناشی از وزن خود تیرچه در زمان حمل و نقل باشد . در مرحله دوم بارگذاری تیرچه نیز این عضو باید قادر به تحمل نیروی کششی ( حاصل از لنگر خمشی ) ناشی از وزن مرده سقف در فاصله محور تا محور تیرچه ها و بین دو تکیه گاه موقت ( شمع بندی) باشد . در مرحله سوم بارگاری تیرچه ( مرحله بهره برداری ) آرماتور زیرین خرپا به عنوان عضو کششی تیر T شکل عمل می کند.

آرماتور عرضی

در مرحله اول بارگذاری آرماتورهای عرضی همانند عضو مورب خرپا عمل کرده و به کمک اعضای کششی زیرین و اعضای بالایی ، ایستایی لازم را جهت تحمل وزن مرده سقف بین تکیه گاه های موقت ( در هنگام اجرا ) تامین می نمایند. در مرحله سوم بارگذاری تیرچه ها آرماتورهای عرضی پیوستگی لازم را بین آرماتور کششی خرپا و بتن پوششی ( درجا ) ایجاد می کنند . علاوه بر آن قسمتی از نیروی برشی تیر T شکل نیز توسط آرماتورهای عرضی تحمل می شود.

آرماتور بالایی

در مرحله اول و دوم بارگذاری آرماتور تعبیه شده در قسمت بالای تیرچه به عنوان عضو بالایی خرپا عمل کرده و به کمک دیگر اعضای خرپا وزن تیرچه را به هنگام حمل و نقل و همچنین وزن مرده سقف را در فاصله بین دو تکیه گاه موقت به هنگام قالب بندی و بتن ریزی و قبل از حصول مقاومت بتن پوششی تحمل می نماید. در مرحله سوم بارگذاری تیرچه اگر آرماتور بالایی در ضخامت بتن پوششی و بالاتر از سطوح بلوک ها قرار گیرد . درنقش آرماتور افت و حرارت ( حرارت و جمع شدگی ) مقطع مرکب سقف عمل میکند و در صورتی که پایین تر از سطوح بلوک ها قرار گیرد ، چنین نقشی را نخواهد داشت .

بتن پاشنه تیرچه

پاشنه تیرچه قبل از نصب بتن ریزی میشود و برای تامین تکیه گاه بلوک ها به عنوان قالب دائمی و نیز برای پرهیز از قالب بندی قسمت زیرین سقف بکار میرود .

آرماتور تقویتی

در صورتی که دو عدد آرماتور کششی پایینی برای تحمل لنگر حداکثر در وسط دهانه کافی نباشد باید آرماتورهای دیگری را در داخل خرپای فلزی تعبیه کرد . این آرماتورهای اضافی و آرماتورهای تقویتی مینامند .

آرماتور کمک اتصال

این آرماتور به منظور مهار کردن آرماتورهای کششی و امکان استقرار بیش از دو آرماتور کششی در پاشنه تیر به کار برده میشود .

هلدینگ جتکار چگونه خدمات ارائه می کند؟

هلدینگ جتکار به منظور توسعه ساختمان سازی صحیح، با ایده ای خاص، فعالان حوزه های مختلف از مشاغل ساختمانی و تامین کنندگان مصالح ساختمانی را گرد هم آورده تا شما به راحتی بتوانید در سایت منصوب به این هلدینگ سوابق کاری همکاران ما را به صورت فیلم، عکس و فایل های PDF، متعلق به هر پروژه را به طور کامل ملاحظه کنید.

سایت جتکار امکانی را برای کارفرمایان گرامی فراهم می کند تا بتوانند از وضعیت ساختمان های در حال ساخت خود نیز مستندات تهیه کنند و آن را در سایت جتکار بارگذاری کنند و از آن به عنوان رزومه کاری خود بهره برداری کنند، لذا تمامی کارفرمایانی که با این گروه همکاری می نمایند این امکان به رایگان به آن ها ارائه می شود.

با کلیک بر روی این قسمت می توانید نمونه ای از پروفایل هایی که به کاربرانمان تعلق می گیرد را ملاحظه کنید.

ادامه این مطلب را می توانید در پست بعدی مطالعه نمایید.

ادامه این مطلب